Kokos - czyli płynne złoto!


Hejka dziś post o jednym z moich ulubionych olejków. Mowa oczywiście o olejku kokosowym. Olejek kokosowy jak się pewnie domyślacie pochodzi z kokosów. Orzechy te są źródłem wody pitnej, artykułem spożywczym, składnikiem farmaceutyków, włókien, paliw i materiałów budowlanych. Przez tysiące lat były bardzo powszechnym towarem handlowym w Indiach, Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.
Na świecie dwa główne źródła uprawy orzechów kokosowych. Jedno wywodzi się z Południowo-Zachodnich Indii, drugie zlokalizowane było w nadmorskich terenach Azji Południowo- Wschodniej.

DNA tych dwóch odmian kokosów są bardzo różne, przez co możemy wyczytać z nich historie. Mówią nam o uprawie i migracji ludzi, o wyprawach poszukiwawczych oraz o kolonizacji i handlu.
Kokosy z Południowo-Zachodnich Indii były importowane do Europy od 8 wieku. W wieku 13 szlaki handlowe bardzo się umocniły i rozszerzyły wtedy właśnie liczba sprowadzanych kokosów poszła w górę. Kokosy były wysyłane drogą wodną do Aden, kolejno drogą lądową do Egiptu i Północnej Afryki. Tam były odbierane w Aleksandrii lub Trypolisie przez kupców weneckich lub genueńskich.
Przełomem były lata 1497-1499, w których to odbyły się wyprawy Vasco da Gamy z Portugalii do Indii. Od tego momentu koksy mogły być sprowadzane bezpośrednio do Europy. Dzięki temu uprawy kokosów zaczęły silnie się rozpowszechniać, z Wysp Zielonego Przylądka na Karaiby i do Brazylii. Uprawiali je także Hiszpanie, którzy sprowadzili je z Filipin do Meksyku.


Orzechy kokosowe jak już wiemy dzielą się na dwa gatunki, każdy z nich jest inny. Kokosy z południowo-zachodnich Indii są bardziej zaokrąglone, a z nadmorskich terenów południowo-wschodniej Azji – bardziej podłużne.Kokosy jak wiemy dzisiaj mają mnóstwo zastosowań:

- Używamy go w naszej kuchni

- Używamy go do pielęgnacji naszego ciała

- Używamy go do pielęgnacji naszych włosów

- Używamy go, jako lekarstwa

- Używamy go, jako dezodorantu

O tym jak można go użyć opisze w następnym poście.

Zapraszam

Pozdrawiam Eva

5 komentarzy:

 1. Nie wiedziałam, że kokos można wykorzystać w tylu dziedzinach.
  Fajny post, sporo się dowiedziałam :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystko co z kokosa jest super ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam wszystko, co jest kokosowe! To fakt, że kokosy mają całkiem sporo zastosowań.

  http://staypositivebypaulen.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadzam się w zupelnosci!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Jakim typem urody jesteś? - WIOSNA

Dziś post, który pomoże ci zrozumieć, co jest dla ciebie dobre a co złe. Nigdy nie ma tak, że we wszystkim będziemy wyglądać dobrze. Po pie...

Popularne posty

Copyright © 2016 EVE HAIR , Blogger