Pierwszy raz w 2018 roku!

Hejka dziś post troszeczkę z zupełnie innej strony. Od kilku lat zmagałam się z lękiem przed zrobieniem tego. Dokładnie od dnia, gdy skończyłam 18 lat chciałam to zrobić. Mówiła sobie pójdę, ale jak ktoś pójdzie ze mną. W końcu nadszedł ten wyczekiwany dzień i nie było odwrotu.


Siostra powiedziała idziemy i poszłyśmy. Zastanawiacie się gdzie? Poszłyśmy oddać krew do Centrum Krwiodawstwa w Krakowie.

Jedni powiedzą nic wielkiego natomiast inni że jest się szalonym. Zapytacie także, dlaczego się bałam? Ponieważ tego nie znałam, nie wiedziałam jak będzie, co będzie. Najbardziej chyba obawiałam się skutków ubocznym, jakie mogą być, bo przecież każdy organizm zareaguje inaczej, można zemdleć, spanikować lub jeszcze coś innego.

Pisze dziś ten post do was, ponieważ chce was zachęcić do oddawania krwi. Ja już z własnego doświadczenia wiem że to nie boli. Nie jest tak strasznie jak się wydaje, poza tym, każdy organizm reaguje inaczej, jednak, jeśli nie spróbujemy to nie będziemy wiedzieć - czy damy rade czy nie.

Chcąc pomóc wam przekonać się do tego postanowiłam opisać wam cała drogę, jaka, pokonałam od dnia poprzedzającego aż do momentu dostania czekolad w zamian za oddanie krwi.Zacznijmy 48 godzin wcześniej!


Jak wyżej napisałam przygotowywanie do oddania krwi warto rozpocząć 2 dni wcześniej. Zaczynamy od odstawienia alkoholu i NARKOTYKÓW! Staramy się ograniczyć palenie papierosów tak, aby krew miała w sobie jak najmniej nikotyny.


24 godziny przed oddaniem krwi!


Zacznijmy od tego, kto może oddać krew. Krew mogą oddawać wszystkie osoby w wieku od 18 do 65 roku życia. Należy posiadać przy sobie dokument potwierdzający tożsamość i numer PESEL (dowód osobisty, legitymacje studencką, prawo jazdy, paszport, dawca wielokrotny powinien mieć także legitymację Honorowego Dawcy Krwi).

Ważnym aspektem oddania krwi jest to, że osoba chętna musi posiadać numer PESEL (osoba z ważną kartą pobytu, lub obywatelstwem może wyrobić sobie numer pesel w urzędzie) oraz obowiązkowo musi posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu, który umożliwi mu bez udziału osób trzecich samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza i wypełnienie go.Przed udaniem się do Centrum Krwiodawstwa upewnij się, że jesteś zdrowy, wypoczęty, wyspany. W czasie jednej doby przed oddaniem krwi należy zdrowo i lekko się odżywiać oraz pić znaczne ilości wody. Tuż przed samym oddaniem powinniśmy być po lekkim, ale wysoko kalorycznym posiłku i po wypiciu minimum 1,5 litra wody.


W dniu oddania krwi!


Pamiętaj o dokumencie tożsamości!  Ja oddawałam krew w Centrum Krwiodawstwa w Krakowie.


Krok 1 - Szatnia - szafki samoobsługowe


W szatni należy zostawić okrycie wierzchnie oraz duże torby czy reklamówki, które posiadamy ze sobą. Instrukcja obsługi szafek znajduje się na nich.


Krok 2 - Rejestracja Działu Dawców


Znajduje się na 1 piętrze. Należy podejść do okienka, okazać dokument tożsamości ze zdjęciem, podać swój aktualny adres do korespondencji oraz numer telefonu do kontaktu.Krok 3 - Pracownia Analiz Lekarskich


Po rejestracji czekamy na wezwanie do pokoju, w którym zostanie pobrana jedna albo kilka próbek krwi do badania: morfologii, stężenia hemoglobiny, grupy krwi. W celu otrzymania wyniku należy zgłosić taką potrzebę pracownikowi pobierającemu próbkę.


Krok 4 - Poczekalnia


 W czasie oczekiwania na wyniki badań laboratoryjnych należy uzupełnić Kwestionariusz krwiodawcy otrzymany w Rejestracji. Kwestionariusz należy wypełnić samodzielnie, w przypadku wątpliwości pominąć pytanie i uzupełnić odpowiedź na nie pytając o wyjaśnienie lekarza w Gabinecie Lekarskim.


Krok 5 - Gabinet Lekarski Działu Dawców


W poczekalni czekamy na wezwanie do gabinetu lekarskiego. Krwiodawcy wzywani są pojedynczo. Kolejność wzywania do lekarza nie zależy od kolejności zarejestrowania, lecz od zakresu wykonywanych badań kwalifikacyjnych i ich czasochłonności.


W gabinecie lekarz odbierze i sprawdzi wypełniony kwestionariusz oraz przeprowadzi badanie kwalifikacyjne do oddania krwi.


Krok 6 - Bufet dawców


W bufecie przed oddaniem krwi można napić się wody, kawy lub herbaty. Dawcy zakwalifikowani do zabiegu pobrania płytek krwi lub osocza, ze względu na dłuższy czas zabiegu, proszeni są o skorzystanie z toalety.


Krok 7 - Dział Pobrania


W poczekalni przed bufetem czekamy na wezwanie przez pielęgniarkę z Działu Pobierania. Po wejściu do środka pielęgniarka kieruje krwiodawcę do umywalki ze środkami myjącymi gdzie należy starannie umyć oba lub jedno zgięcie łokciowe (instrukcja nad umywalką). Następnie krwiodawca zostaje skierowany na wolny fotel przeznaczony do oddawania krwi lub jej składników.


Krok 8 - Po oddaniu krwi


Pielęgniarka ocenia samopoczucie krwiodawcy (należy stosować się do jej zaleceń), dokonuje wpisu dodania do legitymacji HDK i wydaje zlecenie na posiłek regeneracyjny, który należy odebrać w bufecie.


Krok 9 - Bufet dawców


Skład posiłku i jego kaloryczność przedstawiony jest do wglądu krwiodawcy na informacji znajdującej się przy bufecie. W bufecie pracownik przygotowuje, zgodnie z życzeniem krwiodawcy kawę lub herbatę. Można również skorzystać z dystrybutora wody mineralnej.


Krok 10 - Po oddaniu krwi


Należy odpocząć w poczekalni przy bufecie przynajmniej 15-30 minut. Każde pogorszenie samopoczucia należy zgłosić osobie towarzyszącej lub pracownikowi bufetu, który wezwie pielęgniarkę lub lekarza.


Krok 11 - Rejestracja działu dawców


Na życzenie krwiodawcy wydaje się: formularz zwrotu kosztów przejazdu, zaświadczenie, zwolnienie z pracy lub zajęć w szkole, uczelni w dniu oddania.


Szczerze trochę się bałam iść oddać krew. Bałam się nie samego oddania, ale miałam przed oczami czarne scenariusze tego, co może się stać później, że zasłabnę, ze będę się złe czuła. Myślałam także ze będzie to trawa 10- 15 minut tak jak to mówili znajomi, a tak naprawdę trawo 6 minut. Wniosek jest taki, że wystarczy 6 minut, aby uratować komuś życie.


 


Zachęcam wszystkich gorąco do oddawania krwi. To nic nie kosztuje a może uratować komuś życie. 

Jeśli się uda zrobię więcej fotek następnym razem.

Pozdrawiam Ewa

ZAPRASZAM
na blog siostry 
http://bykatherina.blogspot.com/

22 komentarze:

 1. Jak dotychczasowo nie oddawałem krwi ponieważ niedowagi miałem, ale jak przytyje mi się to postaram się oddać. Ważny post napisałaś, oby więcej osób oddawało krew.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za tak pozytywny komentarz :) mam nadzieje że uda ci się kiedyś oddać krew.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny wpis, dobrze, że ktoś o tym pisze ! Ja niestety nie mogłam oddać krwi, ale mam nadzieję, że twój post przekona większą liczbę osób do tego żeby oddawać krew :)
  https://paastyle.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Również postanowiłam sobie, że zaraz po 18 urodzinach oddam krew. Poszłam z chłopakiem i niestety tylko on mógł zostać dawcą. Ja ze względów zdrowotnych niestety otrzymałam stałą dyskwalifikację

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To przykre że chcemy zrobić coś dobrego dla innych ale nie możemy. Pozdrawiam Eva

   Usuń
 5. Ważny temat poruszyłaś to jest naprawdę bardzo potrzebne pozdrawiam 😉😉😄☺

  OdpowiedzUsuń
 6. Ważny temat poruszyłaś to jest naprawdę bardzo potrzebne pozdrawiam 😉😉😄☺

  OdpowiedzUsuń
 7. mam kolegę co systematycznie oddaje krew :) ja nigdy nie oddawałam jeszcze, bo czasami przy pobieraniu zdarzało się, że zemdlałam, na szczęście od 3 lat kiedy ide na badanie już nie mdleje. Nawet nie wiedziałam, że 6 minut trwa oddawanie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja to powiedziała pielęgniarka idzie tym szybciej im bardziej jest się nawodnionym :)

   Usuń
 8. No super trzeba pomagać innym :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie ma w tym nic strasznego, wręcz przeciwnie - same dobre uczucia, samozadowolenie i satysfakcja przy jednoczesnym pomaganiu innym. Oddaję krew regularnie, ostatnio na Woodstocku. Mój pierwszy raz w 2018 będzie 12 lutego.
  Cieszę się, że dołączyłaś do tego grona, oby tak dalej! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja może bym się zdecydowała na taki gest, ale boję sie patrzeć jak mi krew pobierają

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej nie patrzeć możesz w tym czasie siedzieć na fb na telefonie :)

   Usuń
 11. A poza oddawaniem krwi, warto się też zapisać w bazie dawców szpiku. Oddanie szpiku do przeszczepu w większości przypadków wygląda jak pobranie krwi do badania. Tylu ludzi, tyle dzieci umiera bo nie mogą znaleźć zgodnego dawcy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze to szpik chyba bym się bała oddać, może się mylę ale jak wpisuje w internecie jak to się robi to mi pokazują że operacyjnie pobiera się z kręgosłupa. Ale może to stara metoda i już się coś pozmieniało :)

   Usuń
 12. Bardzo fajnie, że o tym napisałaś! :) 3 razy byłem już oddać krew. Poszedłem pierwszego dnia jak dostałem dowód i miałem taką możliwość. Ludzie nie bójcie się, tego nawet nie czuć, a możecie pomóc innym ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Piękny gest, tez mam zamiar oddać krew na 18 urodziny :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Idea szczytna, którą warto propagować. Kawał dobrej roboty :) chyba pierwszy post, ktory tak dokładnie opisywałby co i jak :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo szczytny cel sama myślę, oddać w przyszłości krew :)
  Mój blog

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja jestem w tej grupie, która nie może oddać krwi. Załuję, ale coż mam zrobic...

  OdpowiedzUsuń
 17. Nigdy jeszcze nie oddawałam krwi, ale Twój post dał mi dużo do myślenia. Skoro nie boli, to czemu nie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Od kiedy skończyłem 18 lat oddaje krew co prawda nie regularnie ale jednak staram się jak tylko mogę. Pomagam nie z powodu tego że jest to modne czy coś. Pomagam sam od siebie bo wiem że kiedyś ja będę potrzebował pomocy. Krwiodawcy łączny się! :D

  OdpowiedzUsuń

Jakim typem urody jesteś? - WIOSNA

Dziś post, który pomoże ci zrozumieć, co jest dla ciebie dobre a co złe. Nigdy nie ma tak, że we wszystkim będziemy wyglądać dobrze. Po pie...

Popularne posty

Copyright © 2016 EVE HAIR , Blogger